3.0
RANCANGAN PENGAJARAN
3.1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK ( SLOT PENGAJARAN )
KELAS :
PRASEKOLAH
TARIKH :
5.9.2012
HARI :
RABU
MASA :
30 MINIT
BILANGAN
MURID :
15 ORANG
MODUL :
TERAS ASAS
TAJUK :
OPERASI TAMBAH DALAM LINGKUNGAN 10
TUNJANG : SAINS
DAN TEKNOLOGI
(ST 8.0) Operasi Nombor
STANDARD KANDUNGAN : (ST 8.1) Memahami operasi tambah dalam
lingkungan 10
STANDARD
PEMBELAJARAN : (ST 8.1.2) Menyatakan
hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor sehingga nilai 10
(Counting all and Counting on).
STANDARD
PEMBELAJARAN YANG DISEPADUKAN
1. (ST 7.1.8) Menulis nombor 1-10
mengikut cara yang betul.
2. (PSE 3.2.2) Bertolak ansur dan
bekerjasama semasa menjalankan aktiviti.
3. (PM 9.1.3) Berani melibatkan diri
dalam aktiviti.
4. (KTI 2.1.4) Menyanyi lagu yang mudah
dengan sebutan yang jelas.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN : Pada akhir
pengajaran murid dapat:
i.
Meneka
jawapan dengan jawapan yang betul.
ii.
Membilang
objek dengan betul.
iii.
Menyatakan
hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor sehingga nilai sepuluh.
iv.
Memahami
konsep penambahan.
v.
Menyiapkan
tugasan dengan baik.
KONSEP
UTAMA :
Memahami operasi tambah.
KOSA
KATA :
Tambah, simbol tambah(+), Nombor,
angka
0, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, sama dengan (=).
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah mengenal angka 0
hingga 10 dan murid pernah menjalankan aktiviti operasi tambah.
PENERAPAN NILAI : sabar, berani, bekerjasama.
KEMAHIRAN BERFIKIR : Menyelesaikan masalah
yang diberikan.
ALATAN DAN BAHAN : Bekas lutsinar, guli,
kad-kad hasil tambah, Roda Impian, lembaran kerja.
LANGKAH
PENGAJARAN:
LANGKAH
PENGAJARAN
|
ISI KANDUNGAN
|
BUTIRAN AKTIVITI
|
BAHAN/
CATATAN
|
Set Induksi
5 Minit
|
Cuba jaya
|
1.
Guru
menunjukkan dua bekas lutsinar, satu berisi guli dan satu lagi bekas kosong.
2.
Guru
memanggil seorang murid dan murid tersebut akan memasukkan satu demi satu
guli ke dalam balang yang kosong dan murid meneka apa yang berlaku pada
balang yang kosong tadi.
3.
Soal
jawab berlaku.
4.
Guru
memperkenalkan simbol tambah dan sama dengan.
|
- Balang lutsinar
- guli
|
Langkah 1
10 Minit
|
Tambah secara lisan dan bertulis
|
1.
Guru
menunjuk bagaimana operasi tambah berlaku. Guru menggunakan pembilang untuk
menerangkan kepada murid.
2.
Guru
akan memberikan murid pembilang, dan guru akan memanggil dua orang murid dan
mereka akan menggabungkan pembilang yang mereka ada. Setelah itu mereka akan
memberikan jawapan.
3.
Guru
juga memberi penerangan menggunakan pembilang agar murid lebih memahami.
|
- kad simbol
-Kad nombor
-Pembilang.
|
Langkah 2
10 Minit
|
Bermain
sambil mencari soalan
|
1.
Guru
mempamerkan Roda Impian dan guru menerangkan cara untuk bermain.
2.
Murid akan diberi nombor dan setelah nombor
mereka mengenai pada roda impian murid akan tampil ke hadapan dam memilih
soalan dan meminta rakan yang dipilih untuk menjawab. Guru akan membantu
dalam permainan ini. Aktiviti ini akan berjalan selama lima hingga 6
pusingan.
3.
Setelah
itu guru sendiri yang akan memberikan soalan dan murid yang dipilih akan
menjawab soalan dan diberi ganjaran.
|
- Kad-kad nombor
- gula-gula
|
Penutup
5 Minit
|
Aktiviti pengukuhan
|
1.
Guru
akan mengedarkan lembaran kerja. Guru akan membantu murid yang lemah.
|
Lembaran kerja
|
3.2 RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN SAINS ( SLOT PENGAJARAN )
KELAS : PRASEKOLAH
TARIKH :
6.9.2012
HARI :
KHAMIS
MASA :
30 MINIT
BILANGAN MURID : 15 ORANG
MODUL :
TEMA
TEMA
:AIR
SUB TEMA :LARUT DAN TIDAK LARUT
TUNJANG : SAINS DAN TEKNOLOGI
FOKUS :
ST 4.0 MENYIASAT ALAM BAHAN
STANDARD KANDUNGAN : S.T 4.1 MENEROKA SIFAT UMUM BAHAN
STANDARD
PEMBELAJARAN : S.T 4.1.3 mengasingkan
bahan kepada yang larut dan tidak larut ke dalam air.
STANDARD
PEMBELAJARAN YANG DISEPADUKAN: B.M 3.6.2 membaca farsa dengan sebutan yang
betul.
OBJEKTIF :
selepas proses pengajaran murid dapat:
1.
Dapat
membezakan rasa dengan menggunakan lidah.
2.
Mengetahui
bahan yang larut dan tidak larut dalam air.
3.
Dapat
menjalankan kajian sendiri berkaitan bahan larut dan tidak larut.
4.
Mengasingkan
perkataan berdasarkan pengetahuan murid.
KONSEP UTAMA : larut dan tidak
larut
KOSA KATA : Gula,
garam, batu, pasir, susu, beras, milo
PENGETAHUAN SEDIA ADA
MURID : Murid mengenal bahan yang disediakan oleh
guru.
PENERAPAN NILAI : sabar,
kerjasama, berani
KEMAHIRAN BERFIKIR : membuat ramalan
ALAT DAN BAHAN : Gula, garam, batu,
pasir, susu, beras, milo,bekas
lutsinar,
kad perkataan, lembaran kerja.
LANGKAH
PENGAJARAN:
LANGKAH
PENGAJARAN
|
ISI
KANDUNGAN
|
BUTIRAN
AKTIVITI
|
BAHAN/CATATAN
|
Set
Induksi
5 Minit
|
Set
induksi
|
1.
Guru
mempamerkan bahan-bahan seperti milo, susu, batu, garam, pasir, gula dan
beras. Murid akan cubaa meneka apa yang di bawa oleh guru.
2.
Guru
memanggil murid untuk merasa dan
menceritakan apa yang dirasa. Setiap bahan yang boleh dimakan sahaja. Bahan
yang tidak boleh di makan hanya di pegang oleh murid.
3.
Guru
mempamerkan bahan yang di bawa kepada murid dan murid bersama guru menyebut
bahan tersebut.
|
Bahan-bahan seperti milo, garam gula
pasir, batu, beras, milo, susu bekas air, sudu
|
Langkah
1
10
Minit
|
eksperimen
|
1.
Guru
membawa masuk balang yang berisi air dan murid meneka apa yang akan dilakukan
oleh guru.
2.
Guru
membahagikan murid kepada tiga kumpulan kecil dan memberikan mereka satu
balang air dan bahan –bahan tersebut.
3.
Guru
akan meminta murid berfikir apa yang
patut dibuat setelah bahan tersebut diedarkan. (guru melihat tahap kognitif
murid).
4.
Setelah
itu, guru akan menerangkan apa yang patut dilakukan oleh murid dan murid
menceritakan hasil uji kaji kepada guru.
|
Balang air, sudu
Bahan-bahan seperti milo, garam gula
pasir, batu, beras, milo, susu.
|
Langkah 2
10 Minit
|
Bersoal jawab dan mengkategori
|
1.
Guru
dan murid bersoal jawab apa yang berlaku terhadap eksperimen sebantar tadi.
2.
Guru
akan meminta setiap wakil kumpulan menceritakan apa yang berlaku.
3.
Guru
akan memberi murid memegang kad perkataan bahan larut dan tidak larut.
Setelah itu kad perkataan akan diberikan kepada murid yang lain. Murid akan
membaca kad perkataan dan murid akan pergi kepada kumpulan perkataan yang
sepatutnya. Contoh perkataan susu akan pergi pada rakan yang memegang kad
bahan larut dan seterusnya.
|
Kad perkataan
Bahan larut dan tidak larut seperti:
milo, garam gula pasir, batu, beras,
milo, susu bekas air.
|
Penutup
5 Minit
|
Latihan pengukuhan
|
1.
Guru
memberi penerangan berkaitan dengan latihan.
2.
Murid
akan menulis perkataan yang larut dan tidak larut ke dalam lembaran kerja
(latihan penulisan).
3.
Guru
akan menbantu dalam aktiviti ini.
|
Lembaran kerja
|
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Hari : Selasa
Tarikh : 09.10.2012
Masa : 40 minit
Lingkungan Umur : 5 Tahun
Bilangan Kanak-kanak : 20 orang
Tajuk : Mengenal suku kata terbuka(kv)
Sub tajuk : MeMbina
perkataan daripada cantuman suku kata
Tunjang Utama : Komunikasi Bahasa Malaysia
Standard Kandungan :
BM 3.5 Membaca perkataan
Standard Pembelajaran Murid: BM 3.5.1
Membatangkan(mengeja sambil membaca) dua suku
kata untuk menjadi perkataan
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran ini, kanak-kanak dapat:
1. Mengeja perkataan yang
mempunyai dua suku kata
terbuka(kvkv) dengan bimbingan guru.
2. Membina dua suku kata terbuka
menjadi perkataan
bermakna dengan bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar :
botol mineral kosong, guli, kad gambar, kad suku kata,manila
kad
.Pengetahuan Sedia
Ada : Kanak-kanak
telah mempelajari abjad dan mengeja suku
kata mudah.
Penerapan Nilai :
berdisiplin, tekun, bekerjasama
Kepelbagaian Kecerdasan : Kemahiran lingistik, kecerdasan kesedaran
ruang, kinestetik
dan kecerdasan Interpersonal
Strategi : Belajar melalui bermain
Langkah
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
Impak
/ BBM
|
||||
SetInduksi
(5minit)
|
Meneka objek
-
guli
-
pili
-
cili
-
tali
bersoaljawab
|
1. Guru menggoncangkan
botol berisi guli.
2. Guru membuat
pergerakan atau
menggayakan objek
dan meminta murid
meneka objek yang
digayakan.
- pili, cili, tali
|
1. Murid meneka objek
yang terdapat di dalam
botol melalui bunyi yang
didengar.
2. Murid meneka
perbuatan guru dan
menamakan objek yang
digayakan.
|
Botol
mineral kosong, guli
|
||||
Langkah 1
(8 minit)
|
Menamakan gambar
|
1. Guru menampal
gambar satu persatu
dan mefokuskan
perkataan yang akan
diajar.
2. Guru menerapkan nilai
murni dan
penggabungjalinan
mata pelajaran
daripada setiap gambar.
|
1. Murid menamakan
gambar yang
ditunjukkan.
2. Murid bersoaljawab
tentang fungsi setiap
gambar.
|
Kad
gambar
|
||||
Langkah 2
|
Mengeja
perkataan(membatang suku kata)
Contoh:
|
1. Guru mempamerkan
kad gambar dan kad
suku kata.
2. Guru meminta murid
memilih dan menampal
kad suku kata yang
betul dengan bimbingan
guru.
|
1. Murid memadankan kad
suku kata yang betul
berdasarkan gambar.
2. Latih tubi mengeja.
3. Aktiviti diulangi dengan
kad gambar yang lain.
|
Kad
gambar, kad suku kata
|
||||
Langkah 3
|
Pertandingan
memadan gambar dengan suku kata yang betul
|
1. Guru menerangkan
kaedah permainan di
mana murid akan
menampal gambar dan
kad suku kata yang
betul berdasarkan topik
yang dipelajari.
2. Guru membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.
|
1. Murid berada di dalam
kumpulan yang
ditetapkan oleh guru
iaitu
5 kumpulan kecil..
2. Murid mendengar
penerangan
guru.
3. Setiap murid diberi
giliran unatuk menampal
gambar dan
memadankan kad suku
kata yang betul
berdasarkan
gambar.
|
Kad
gambar, kad suku kata, manila kad
|
||||
Langkah
4
(5 minit)
|
Menilai jawapan setiap
kumpulan
|
1. Guru mempamerkan
hasil jawapan setiap
kumpulan dan
membuat penilaian
|
1. Murid melihat hasil
jawapan setiap
kumpulan dan sama-
sama menilai jawapan
yang diberikan sama
ada betul atau salah.
|
Hasil
kerja kumpulan
|
||||
Langkah
5
(5
minit)
|
Pengukuhan
-menguji minda
|
1. Guru mengedarkan lembaran
kerja dan memberi penerangan ringkas.
|
1. Murid menulis suku
kata yang betul
berdasarkan gambar di
dalam ruangan yang
disediakan.
|
Lembaran
kerja(rujuk lampiran)
|
||||
Penutup
(5
minit)
|
Soaljawab
|
1. bersoaljawab kembali
perkataan yang
dipelajari.
2. guru menunjukkan kad
suku kata secara
rawak.
|
1. Murid mengeja semua
kad suku kata yang
dipelajari hari ini melalui
kad yang ditunjukkan
oleh guru.
|
Kad
suku kata
|
mohon share
BalasPadam